Dišni sustav blog

Kako ublažiti kašalj i izbaciti sekret iz dišnih puteva?

Pandemija COVID-a promijenila je način na koji gledamo na simptome prehlade i gripe. Danas je kašalj nešto čega se jako bojimo, a može biti samo simptom sezonske bolesti. Međutim, čak i ako nije povezan s infekcijom COVID-a, kašalj može biti opasan i treba ga kontrolirati kad god se pojavi. U nastavku ćemo se pozabaviti pitanjem kako se riješiti sekreta iz dišnih puteva.

Što je zapravo kašalj?

Kašalj je refleksna radnja i rezultat je nadražaja i podražaja receptora za kašalj koji se nalaze u sluznici gornjih i donjih dišnih puteva, ali i u srcu, uhu, jednjaku, želucu i dijafragmi.

Uloga refleksa kašlja je eliminacija sekreta i drugih štetnih tvari, zbog čega se smatra vrlo važnim zaštitnim obrambenim mehanizmom koji je neophodan za čišćenje dišnih putova.

Kašalj je simptom koji se javlja kod mnogih bolesti, a ako traje duže od tri tjedna, ili je popraćen iskašljavanjem sekreta, potrebno je potražiti pomoć.

Kašalj se javlja kada su živci u grlu ili dišni putevi nadraženi. Mozak prima signal i aktivira mišiće na prsima i trbuhu da izbace iritaciju iz organizma. Kao posljedica ovog mehanizma javlja se kašalj, što je potpuno normalno. Međutim, učestali i dugotrajan kašalj može dovesti do ozljeda pluća i grla, što posljedično može dovesti do pojačanja primarnog kašlja. Osim toga, kada vas kašalj prati nekoliko tjedana ili ako u kašlju postoji sekret koji ne prolazi, tada je potrebno potražiti pomoć.

Kako prepoznati produktivan kašalj?

U medicini postoje dvije “vrste” kašlja – suhi i produktivni. Oba nastaju na različite načine i iz različitih razloga, a karakterizira ih prisutnost ili odsutnost sekreta. Uz kašalj popraćen sekretom, često se možete osjećati kao da vam je nešto zapelo u prsima ili grlu. Tako organizam reagira na bolest te proizvodi više sekreta nego inače, što onda u konačnici dovodi do problema.

Različite vrste kašlja zahtijevaju različitu terapiju. Kod suhog kašlja potrebno je “narediti” mozgu da prestane slati signale mišićima u grlu i prsima. Kod produktivnog kašlja situacija je sasvim drugačija. U tom slučaju potrebno je razgraditi sekret, čime se pospješuje njegovo izbacivanje iz dišnih puteva.

Kako se riješiti kašlja?

Mnogi posežu za jakim antibioticima i drugim sličnim lijekovima. Ako se radi o bakterijskoj infekciji, antibiotici mogu brzo pomoći u trenutnoj borbi s kašljem, no ako je infekcija virusna, posljedice za organizam mogu biti ogromne, a korist od primjene antibiotika izostaje.

Pritom govorimo o rezistenciji na antibiotik. Rezistencija bakterija je otpornost bakterija na djelovanje antibiotika, tako da one u njegovoj prisutnosti opstaju ili se čak razmnožavaju. Pretjerana, neopravdana i nepravilna primjena antibiotika povećava razvoj rezistencije bakterija.

Prije uvođenja antibiotika potrebno je napraviti analizu krvne slike. Za liječenje kašlja preporuča se upotreba preparata koji djeluje kao mukolitik. To je vrsta proizvoda koji razgrađuje nakupljeni sekret iz dišnog sustava i pomaže pri iskašljavanju istoga.

PropoMucil® prah sadrži N-acetilcistein i propolis bogat polifenolima – antioksidansima. Ova kombinacija razgrađuje sekret i time ubrzava njegovo izbacivanje iz organizma. Iako na tržištu postoji mnogo preparata koji sadrže N-acetilcistein, PropoMucil® ga pametno kombinira s propolisom, što je prema smjernicama neosporivo veliki benefit.

Propomucil prašak za kašalj

Od davnina je poznato da je propolis prirodni antibiotik, kao i da pomaže kod virusnih i bakterijskih oboljenja. Propolis u PropoMucil® vrećicama je pročišćen, tako da ne izaziva alergijske reakcije. PropoMucil® možete koristiti i nakon dugotrajne COVID infekcije – jer pomaže u otklanjanju popratnih simptoma infekcije i jačanju imuniteta. Na taj način pomaže u oporavku i borbi protiv štetnih radikala, što je iznimno važno u slučaju bilo kakve viroze ili infekcije.

 

Više informacija potražite na https://abela.hr/ ,a proizvode možete pronaći u ljekarnama ili specijaliziranim prodavaonicama.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)